Árak / Rendelés menete
A látott árak bruttó árak?
Az árajánlatban szereplő árak nettó árak, a számlázásra kerülő árak az ÁFA mértékével növeltek.
A teljes körű szolgáltatás mit takar?
Igen, a grafikai előkészítő munkálatoktól a teljes kivitelezésig, mindent helyben meg tudunk oldani.
Anyagleadás
Milyen formátumot tudnak feldolgozni?
PC-s környezetben előállított Indesign, Coreldraw, Illustrator, Photoshop file-okat tudunk kezelni az általánosan elfogadott nyomdakész PDF formátum mellett.
Indesign file esetén javasoljuk a Package funkció alkalmazását, hogy az összes importált elem és betűtípus egy egyesített mappaként fogadható legyen.
Illustrator és Photoshop file-ok esetén az importált betűtípusokat és egyéb fileokat mellékelni szíveskedjen.
Amennyiben ezektől eltérő filetípust szeretne küldeni, úgy kérem előzetesen konzultáljon kollégánkkal a bardostamas@calypsonyomda.hu email címen.
Észrevételeinkről valamint az esetleges hibákról értesítést küldünk. Segítségüket előre is köszönjük szépen!
Milyen módon tudom az elkészített anyagot eljuttatni?
Adathordozók közül CD-n, DVD-n, pendrive-on vagy emailben tudjuk fogadni a szükséges dokumentumokat. Mobiltelefonon tárolt dokumentumok esetén kérjük, e-mailen elküldeni a nyomtatandó anyagot, ingyenesen használható WIFI biztosított a cégen belül. Nagy terjedelmű anyagok biztonságos küldésére Wetransfert vagy Mammutmailt is használnak partnereink.
Hány mm kifutót hagyjak a grafikán?
Javasolt a 1,5 mm kifutó használata. A grafikák szélén végigfutó keskeny csíkok használatát lehetőség szerint kerüljük.
Tecnikai jellegű kérdések
Digitális, ofszet vagy flexo technológiával dolgozik a nyomda?
Digitális UV és UV Flexo technológiával is dolgozunk.
Tényleg néhány darabtól a több ezres példányszámig készülhetnek nyomdai anyagok és mindez kedvező áron?
Igen, mert a többféle technológiának köszönhetően a legoptimálisabb megoldás választható ki a vevői igényeknek megfelelően.
A kész nyomat mennyire fog hasonlítani a monitoron lévő grafikához?
Ügyfeleink maximálisan elégedettek a kész nyomattal. De a sokféle monitorbeállítás és a különböző technológiák alkalmazása miatt adódhatnak különbségek a monitoron látható grafika és a kész nyomat közt.
Ugyanolyan lesz a termék, mint egy itthon nyomtatóval kinyomtatott?
A széles körben elterjedt lakossági nyomtatók (pl. lézer vagy tintasugaras), technológiában eltérőek, viszonylag szép nyomatokat lehet velük előállítani, de nem lehet őket nyomdai eredetinek tekinteni. Amennyiben szeretne meggyőződni a termék színeinek megfelelőségéről, úgy kérjük, megrendelésnél jelölje meg, hogy gyártás előtt egy színhelyes proofot készítsünk. Amennyiben a kész proof elfogadásra került, úgy a proof színeinek megfelelően végezzük a gyártást.
Az általunk gyártott termékek nem fognak hasonlítani az otthoni tintasugaras nyomtatóval előállított nyomtatásokhoz… Sokkal szebb lesz!
Nyomdai kisokos: szakszavak – értelmezések
Mi a direkt szín?
Színminta vagy Pantone skála alapján meghatározható szín.
Mi az a CMYK?
Tárgyszínek alapszínei. Nyomdai feldolgozás során használatos. C (Cián), M (Magenta: bíbor), Y (Yellow: sárga), K (Key: fekete)
Mi az RGB?
Fényszínek alapszínei. A vörös (Red), zöld (Green) és kék (Blue) egyenlo arányú keveréssel fehér színt adnak. A számítógépes képernyőkön ezeket a színeket használják, nyomdai feldolgozásra a CYMK színek alkalmasak.
Mi a pixeles kép?
Bittérképek (pixelek rácsba rendezett halmazából előálló ábra vagy kép) és raszteres megjelenítő eszközök elemi egysége, amelyek rácsba rendezett sokasága az egész képet alkotja.
Mi a vektoros grafika?
Elemi idomokból (primitívekből) és a rajtuk végzett vektorműveletekből felépített ábra. A vektoros grafikák nagy előnye, hogy nem egy fix koordináta rendszerben kerülnek ábrázolásra, így megjelenítésük során – a bittérképekkel szemben – a minőség romlása nélkül skálázhatóak a megjelenítő eszköz fizikai jellemzőinek megfelelően. Ráadásul a tárolásukhoz szükséges helyet nem kiterjedésük, hanem a bennük felhasznált primitívek száma határozza meg. Hátrányuk, hogy összetett, a valós életből származó képek (pl. fotók) ábrázolására közvetlenül gyakorlatilag alkalmatlanok.
Mi a digitális proof?
Adathordozóról digitális eljárással készített próbanyomat, színes nyomtatás színhelyességének ellenőrzésére.
Mi a kifutó?
A kifutó a kép egy, vagy több oldalán szegély (margó) nélkül megjelentetett kép. A kifutó képet tartalmazó nyomtatványok tervezésekor figyelembe kell venni, hogy a kép szegélymentesnek szánt szélein nincs-e aktív grafika.
Mi a vágójel?
A vágott méreten kívül a elhelyezett jel, mely mutatja a vágás méretét.
Mi a vágott méret?
A vágott méret a kész nyomdai termék tényleges mérete.
Mi a stancolás?
Egyedileg készített késformával a nyomatot a kívánt formára vághatják, Kisebb példányszám esetén digitális kivágó géppel megoldható stancszerszám nélkül egyedi formára tervezett anyagok kivitelezése.
Mi a perforálás?
A címke előírt helyén szaggatott késsel való beütése a le-, ki-, vagy széttéphetőségének elősegítésére.
Technikai paraméterek
Fájlformátum
Nyomdakész CMYK composite PDF, vagy composite PostScript (az alábbi feltételekkel)
Képek
CMYK, 300 dpi, lehetőleg jpg vagy tif, tömörítés nélkül. Amennyiben a kép valamilyen szöveges elemet is tartalmaz, akkor a szükséges felbontás 600 dpi.
Betűtípusok (Fontok)
Az állományban lévő összes font legyen legörbézett. Betűk minimális mérete 4-5 pont nagyságú legyen.
Szöveg
A tartalmi és nyelvtani hibákért, korrektúrázás, jóváhagyás után nem áll módunkban felelősséget vállalni.
Színek
Kérjük, csak a ténylegesen nyomásra kerülő színek legyenek az anyagban. Direkt színek alkalmazásakor kizárólag csakis a megfelelő elemek (objektumok, fontok, képek, stb.) legyenek direkt színben megadva, (amelyek a megrendelésben is direktszínként szerepelnek.) A felesleges direktszíneket kérjük minden esetben CMYK színrendszerbe átalakítani. Formalakk, arany/ezüst fólia, fehér alányomás illetve stancforma esetén, kérjük ezeket a rétegeket direkt színként (külön színkivonaton) megadni.
Méretek
A megrendelésben maghatározott méret szerint kérjük a leadott állományok méretezését. Kifutó esetén +1,5 mm-es ráhagyást kérünk.
Adathordozók
Minden elterjedtebb fájlformátumot tudunk fogadni és felhasználni. Emailen (max. 20 MB), CD-n, DVD-n, USB eszközön keresztül PC platformra.
Mik a képfelbontásra vonatkozó javaslatok?
A képek végleges méretekor javasoljuk, hogy a felbontás ne legyen kisebb, mint 300dpi. A 300dpi alatti felbontással rendelkező képek nyomáskor pixelesek, töredezettek lesznek Adobe Indesign-ban létrehozott dokumentumok esetén az ‘Actual DPI’ könnyen ellenőrizhető a Links panel segítségével.
A kép mérete és felbontása, méretezés esetén fordított arányban változik. Pl. Egy kép 10cm * 10cm méretben 300dpi-s tényleges felbontású (jó minőség), míg ugyanaz a kép 20cm*20cm-re nagyítva már csak 150dpi tényleges felbontáshoz vezet (töredezett, pixeles). A képek eredeti felbontását a létrehozáskori beállítások (fényképezőgép, scanner stb. beállítása) határozzák meg. Utólag ezeken a képeken nagyítani, minőségromlás nélkül nem lehet.
A képek pl. photoshopban történő felbontás átírása sem oldja meg a problémát! Az interneten található fényképek jellemzően webre optimalizált képek. Az ilyen optimalizálás során a képek 72-96 dpi-re és jellemzően jpg konvertálást kapnak. Az ilyen tömörített képek nyomdailag már nem megfelelőek, mivel túl alacsony a felbontás és túl kevés a színinformáció.